teljestmnynvels leghrhedtebb s taln legtbbet vitatott formjt a nitro rendszerek beptse tern talljuk meg. Az Egyeslt llamokban mr vtizedek ta az utcai gyorsulsi versenyek nlklzhetetlen kellknek szmt rendszerek immron itthon is nagy npszersgnek rvendenek az adrenalinra hes fiatalok krben.
A nitro rendszerek lelkt a norml hmrskleten folykony dinitrogn-oxid (N2O) alkotja, amely 2 rsz nitrognbl s egy rsz oxignbl ll. Ez a vegylet srt lkettel kb. 572 Farenheitre (300 C) hevtve lebomlik, ezltal pedig extra oxignt szabadt fel. Ezt az elnys tulajdonsgt hasznljk ki a nitro rendszerek: nem csak maga az oxign hozza ltre a plusz ert, hanem az a kpessge is, hogy segtsgvel a motor tbb zemanyagot tud elgetni, ezltal pedig nagyobb hengernyoms jn ltre. Innen szrmazik a tbblet er legnagyobb rsze.
A nyoms alatt tartott dinitrogn-oxidot a motorba fecskendezve, az folyadkbl gz halmazllapotv alakul (felforr). Ez a forrs lecskkenti a nitro hmrsklett -0,127 F-re (17,91 C). Ennek a "ht hatsnak" az eredmnyeknt jelentsen lecskken a beml zemanyag hmrsklete is, kb. 60-75F-el (15,5-23,8 C). Ez szintn segt a plusz er ltrehozsban.
Ezek mellett a srt er hatsra felszabadul nitrogn is fontos szerepet jtszik: a nitrogn tomptja vagy gyengti a megnvekedett hengernyomst, amely elsegti az gsi folyamat kontrolllst.
A dinitrogn-oxidot teljestmnynvelsre elszr a II. vilghbor sorn hasznltk, ekkor a vadszreplk motorjt prgettk fel vele. Mivel a technikt a hadiiparban fejlesztettk ki, sokig fltve rztt titok volt, mg a ltezsrl sem sokan tudtak egszen a 70-es vek vgig. Ekkor nhny autkkal foglalkoz szakember s autversenyz felfedezte a nitrban rejl fantasztikus lehetsgeket, aminek eredmnyekppen a 90-es vekre a nitro az Egyeslt llamok utcai gyorsulsi versenyeinek elmaradhatatlan eszkze lett.
A dinitrogn-oxid ltal megbikzott rendszerek a hatkonysga abban rejlik, hogy a motorban megnvelik az oxign s az zemanyag ramlst: ahhoz hasonlthatk, mintha kompresszort vagy turbfeltltt hasznlnnk. A jelenleg ltez teljestmny-nvel termkek kztt kevs olyan hatkony van, amely egyltaln sszevethet e rendszerek ltal nyjtott drmai ernvekedssel. Tovbbi elnyk ms teljestmnynvel tuningokkal szemben, hogy mg azok folyamatos tbbletterhelsnek teszik ki a motort, a nitrt csak akkor hasznljuk, amikor szksg van r: amg nem nyomjuk meg a kis piros gombot, autnkat fogyaszts s teljestmny szempontjbl is a hagyomnyos paramterekkel hajthatjuk. De ha bekapcsoljuk… sok alkalmazs esetben a vrhat nvekeds 1/4 mrfldenknt 1-3 teljes msodperc, sebessgben 10-15 mrfld (16-24 km/h). A vgs eredmnyt persze befolysolja a motor mrete, az abroncsok, a befecskendezs, a sebessg fokozatok, stb.
Motorunk paramtereitl fgg az is, hogy mekkora tbbletet nyjt nitro rendszer pthet be autnkba. A lnyeg, hogy a megfelel kszletet vlasszuk ki az adott alkalmazshoz, pldul a 4 hengeres motorokhoz ltalban hozzadhat tovbbi 40-60 ler, a 6 hengeresek nagyszeren mkdnek 75-100 plusz lervel, a kis hengerblokkos V8-asok ltalban elbrnak plusz 140 lert, a nagy hengerblokkos V8-asok elbrhatnak plusz 125-200 lert is.
Haznkban nitro-rendszerek szakszer beszerelsvel - tudomsunk szerint - jelenleg egyetlen cg, a NITROSYSTEM Kft. foglalkozik. Folyamatos fejlesztseikkel az egyszerbb hasznlhatsgra s a mg nagyobb biztonsgra trekszenek. Knlatukban ktfle rendszer szerepel, a hagyomnyos s a computer vezrls nitrs szett.
A hagyomnyos rendszernl az autban valahol el van helyezve egy kapcsol, amely bekapcsolsval a nitro-rendszer mkdsre ksz, azonban mg nincs nitrzs. A fojtszelepnl van egy, annak teljes nyitst rzkelõ mikrokapcsol. Amint ez a kapcsol jelet ad (padlgznl) aktivldik a rendszer s megindul a nitrzs. Ennl a hagyomnyos verzinl vigyzni kell, hogy tl alacsony fordulaton (2500 RPM alatt) ne aktvljuk a rendszert, valamint leszablyozsig sem szabad nyomni a gzt, mivel ezek a motor krosodshoz vezethetnek.
A computeres szett minderre figyel helyettnk: itt programbl bellthat az aktivlsi s a leszablyozsi fordulatszm. Mialatt tart a nitrzs, a computer folyamatosan figyeli az oxign szenzor jeleit, s ha a hengerben nem tkletes az gs azonnal szablyozza a nitro mennyisgt, gy tkletes vdelmet biztost a motornak.
A szguldsnak csak palackunk rtartalma szabhat hatrt, s persze az hogy meddig hagyjuk bekapcsolva a rendszert. Viszonytskpp a 2000 ccm hengerrtartalm motorokra szerelt nitr-rendszer tltse ltalban 20-30 teljes, 1/4 mrfldes gyorstsi menetre elegend. A kirlt palackok ezutn termszetesen jratlthetk.
Amennyiben rdekldsz a nitrs alkalmazsok irnt, rdemes elltogatnod a NITROSYSTEM weboldalra, ahol mindenre kiterjeden olvashatsz ezekrl.